РЕЗУЛТАТИ ОД ДРЖАВНИОТ НАТПРЕВАР ПО ГЕОГРАФИЈА, 13.04.2013
ОСНОВНИ УЧИЛИШТА, ГИМНАЗИИ И СРЕДНИ СТРУЧНИ УЧИЛИШТА

ОСНОВНИ УЧИЛИШТА

рб Име Презиме училиште место бодови
1 Рената Димовска Тодор Ангелевски Битола 96
2 Дино Трајков Ѓорѓија Пулевски Аеродром 94
3 Мартин  Спироски Др. Владимир Божиновски Кичево 93
4 Никола  Христовски Коле Канински Битола 91
5 Драган Билбиловски Гоце Делчев Гостивар 90
6 Христијан  Гавриловски Единство Гостивар 87
7 Константин Георгиевски Петар Поп Арсов Скопје 87
8 Марта Крстеска Димо Хаџи Димов Скопје 87
9 Јован Дукоски Гоце Делчев Демир Хисар 86
10 Теодор Граматниковски Љубен Лапе Аеродром 86
11 Јана  Каевска Живко Брајковски Бутел 86
12 Јован Темелковски Толи Зорумис Куманово 86
13 Виктор  Николовски Рампо Левката Прилеп 86
14 Емилија  Крстева Гоце Делчев Илинден 85
15 Андреј Георгиевски Љубен Лапе Аеродром 85
16 Дарија Велкова Војдан Чернодински Карпош 85
17 Тијана Стојческа Димитар Македонски Аеродром 85
18 Виктор  Кукуганов Крсте Петков Мисирков Радовиш 84
19 Иван Станковски Илинден Крива Паланка 84
20 Ивана Тодоровска Гоце Делчев Битола 83
21 Ивана  Ѓоршовска Јан Амос Коменски Карпош 83
22 Ѓорѓи Димитровски Петар Здравковски Пенко Бутел 83
23 Климентина  Ѓоршовска Ванчо Николески Лескоец 83
24 Бојан Илиев Мануш Турновски Ново Село 83
25 Кристина Талевска Деме Груев  Битола 82
26 Марија Кекеновска Живко Брајковски Бутел 82
27 Марија Крсева Крсте Петков Мисирков Радовиш 82
28 Сара  Илиевска Гоце Делчев Илинден 81
29 Дејан  Димитровски Јоаким Крчовски Крива Паланка 80
30 Рената Роглева Петар Мусев Богданци 80
31 Петар Пејовски Гоце Делчев Демир Хисар 79
32 Џоко Кимов Јосип Броз Тито Валандово 79
33 Маријо Стојановски Санде Штерјоски Кичево 78
34 Леонардо Јовановски Св. Климент Охридски Делчево 78
35 Кристијан Даневски Вера Циривири Трена Карпош 78
36 Калина Ботева Кирил Пејчиновиќ Кисела Вода 77
37 Теодора Кочова Љубен Лапе Аеродром 77
38 Глигор Гајиќ Јосип Броз Тито Струга 77
39 Филип Узунов Јосип Броз Тито Струга 76
40 Христијан  Поповски Кире Гавриловски - Јане Прилеп 76
41 Сара  Размоска Мите Богоевски Ресен 76
42 Кристијан Ефтимов Браќа Миладиновци Илинден 75
43 Димитар Клесов Борис Трајковски Босилово 75
44 Александар  Крстевски Григор Прличев Охрид 75
45 Даниела  Василевска Благој Кирков Велес 75
46 Мартин  Кузмановски Стојан Бурчев. - Буридан Велес 75
47 Рената Пенчова Славејко Арсов Штип 75
48 Иво Кралев Вера Јоциќ Гази Баба 74
49 Марија Лазареска Григор Прличев Охрид 74
50 Ангела Димитриевска Крсте Петков Мисирков Гевгелија 74
51 Ема  Манасиевска Димо Хаџи Димов Карпош 74
52 Олга  Дамовска Димо Хаџи Димов Карпош 74
53 Антонио Станковиќ Браќа Миладиновци Илинден 73
54 Михаела Николовска Ацо Шопов Бутел 73
55 Сандра  Стоиловска Св. Климент Охридски Делчево 73
56 Давид  Радински Дедо Иљо Малешевски Берово 72
57 Анастазија Јеримчева Круме Кепевски Кисела Вода 72
58 Стефани Јозевска Христијан Тодор. Карпош Куманово 72
59 Марко  Јовановски Гоце Делчев Кавадарци 71
60 Симона Блажевска Кирил и Методиј Пробиштип 71
61 Ангела Ситновска Св. Климент Охридски Делчево 71
62 Марија Пејчова Наум Наумовски Борче Гази Баба 70
63 Виктор  Стевановски Мирче Ацев Ѓорче Петров 70
64 Јован Цонев Св. Климент Охридски Делчево 70
65 Андреј Стоев Славејко Арсов Штип 70
66 Климентина  Соколовска Кирил и Методиј М. Каменица 69
67 Димитар Томев Кирил и Методиј Кочани 69
68 Кристина Златевска Славејко Арсов Штип 69
69 Сара  Мирчевска Наум Наумовски Борче Гази Баба 67
70 Филип Спироски Христијан Тод. Карпош Карпош 67
71 Станка Ѓузелова Даме Груев Струмица 67
72 Васил Митревски Тошо Велков Кавадарци 67
73 Дарко Чавковски Климент Охридски Охрид 67
74 Стефани Петровска Тодор Јанев Велес 66
75 Ангел Стефковски Гоце Делчев Аеродром 66
76 Христина Димовска Марко Цепенков Зелениково 65
77 Деспина Марковска Кирил и Методиј М. Каменица 65
78 Андреј  Анастасов Кочо Рацин Виница 65
79 Селмин Алилоски Ѓорѓија Пулевски Маврово-Ростуша 64
80 Елена Србиновска Св. Климент Охридски Македонски Брод 64
81 Елена  Атанасовска Крсте Петков Мисирков Гази Баба 61
82 Александар  Лукаровски Димитар Влахов Штип 61
83 Ташко Павлов Јосип Броз Тито Валандово 59
84 Ерхан  Зењили Блаже Конески Маврово-Ростуша 58
85 Филип Ангелов Гоце Делчев Виница 57
86 Невенка Павлова Пере Тошев  Росоман 56
87 Викторија Николовска Методи Митевски Брицо Лозово 56
88 Илија Тодоровски Кирил и Методиј Пробиштип 55
89 Сања Трпеска Климент Охридски Македонски Брод 54
90 Андреа Бојковска Мите Богоевски Ресен 54
91 Никола  Трајков Кирил и Методиј Св. Николе 53
92 Филип  Стоименовски Ванчо Прке Делчево 53
93 Бојана Китанова Малина Попиванова Кочани 50
94 Антонио Андонов Кирил и Методиј М. Каменица 49
95 Бурим Етеми Наим Фрашери Тетово 48
96 Елена Ангеловска Климент Охридски Делчево 47
97 Сашко Златковски Климент Охридски Делчево 47
98 Ангел Алаѓозовски Никола Петров Русински Берово 47
99 Маринела Милчевска Ванчо Прке Делчево 45
100 Александра Шијаковска Страшо Пинџур Неготино 45
101 Бојана Стојановска Ванчо Прке Делчево 40
102 Андреј Стојкоски Климент Охридски Прилеп 39
103 Дијана Ивановска Кирил и Методиј М. Каменица 37
104 Минеса Елмази Јосип Броз Тито Маврово-Ростуша 35
105 Бојана Симевска Ванчо Прке Делчево 33
106 Милена  Бошевска Пере Тошев  Росоман 32
107 Тара Димитровска Кирил и Методиј М. Каменица 27
108 Александра Пишитолова Страшо Пинџур Неготино 25

ГИМНАЗИИ

рб Име Презиме Училиште Место Бодови
1 Никола Момироски СОУ Гимназија „Мирче Ацев“   Прилеп 96
2 Марјана Јаневска СОУ „Добри Даскалов“ Кавадарци 95
3 Стефанија Таевска СОУ „Добри Даскалов“ Кавадарци 94
4 Јована Танеска СОУ „Маврово-Ростуше“ Ростуше 93
5 Теодора Стојаноска ПСУ „Јахја Кемал“ Струга 93
6 Ајла Адем ПСУ „Јахја Кемал“ Струга 93
7 Марија Блашкоска СОУ Гимназија „Мирче Ацев“   Прилеп 92
8 Ирена  Тасовска СОУ „Миле Јаневски Џингар“ Македонска Каменица 92
9 Денис Китаноски СОУ „Митко Пенџуклиски“ Кратово 91
10 Марина Насковска СОУ „Гоце Делчев“ Куманово 91
11 Моника Златановска СОУ „Миле Јаневски Џингар“ Македонска Каменица 91
12 Марија Петрушевска СОУ „Гоце Делчев“ Куманово 90
13 Влатко Спасев СОУ „Кочо Рацин“ Свети Николе 90
14 Арсе Кузманоски СОУ „Гостивар“ Гостивар 89
15 Александра Танева СОУ „Коста Сусинов“ Радовиш 89
16 Тамара Николовска СОУ „Ѓорче Петров“ Крива Паланка 88
17 Кристина Ивановска СОУ „Митко Пенџуклиски“ Кратово 86
18 Лилјана Матх СОУ „Јосиф Јосифовски“ Гевгелија 86
19 Влатко Петров СОУ „Гоце Делчев“ Валандово 85
20 Моника  Бабунска СОУ „Кочо Рацин“ Велес 85
21 Александра Цикарска СОУ „Ацо Русковски“ Берово 84
22 Елена  Мојсоска СОУ„Мирче Ацев“ Прилеп 84
23 Бојан Богдановиќ СУГС „Раде Јовчевски- Корчагин“ Скопје 84
24 Емилија Цветаноска СУГС „Ѓорѓи Димитров“ Скопје 83
25 Александра Митева СОУ „Коста Сусинов“ Радовиш 83
26 Горјан Петров СОУ „Кочо Рацин“ Велес 83
27 Весна Трифуноска СОУ „Гостивар“ Гостивар 83
28 Дарија Дуролојкова СОУ „Гоце Делчев“ Валандово 83
29 Ивана Балтовска СОУ „Јосип Броз Тито“ Битола 82
30 Благица Џидрова СОУ „Славчо Стојменски“ Штип 82
31 Елена  Мицајковска СОУ „Ацо Русковски“ Берово 81
32 Андреа Ристовска СОУ „Методи Митевски-Брицо“ Делчево 81
33 Викторија Цветановска ПСУ „Јахја Кемал“ Скопје 80
34 Горан Велјановски СОУ „Крсте Петков Мисирков“ Демир Хисар 79
35 Бехима Јакулоска СОУ „Маврово-Ростуше“ Маврово и Ростуше 79
36 Кире Јованов СОУ „Богданци“ Богданци 78
37 Бојана Јанева СОУ „Кочо Рацин“ Свети Николе 77
38 Софија Бојчовска ОСУ „Ацо Русковски“ Пехчево 77
39 Ристе Башуроски СОУ Гимназија „Др. Ибрах. Темо“ Струга 75
40 Кристина Цонкинска СОУ „Св. Наум Охридски“ М. Брод 74
41 Кристина Поповска СУГС „Георги Димитеров“ Скопје 73
42 Александар Трајковски СОУ „Таки Даскало’ Битола 73
43 Михаела Филиповска СОУ „Славчо Стојменски“ Штип 71
44 Тијана Ахметовиќ СУГС „Марија Кири Склодовска“ Скопје 70
45 Деспина Петровска СОУ „Ѓорче Петров“ Крива Паланка 67
46 Теодора Јакимовска СОУ „Ѓорче Петров“ Крива Паланка 64
47 Ангела Тримчевска СОУ „Св. Наум Охридски“ М. Брод 63
48 Стојанка Црварова ПСУ „Јахја Кемал“ Струмица 60
49 Благица Шишкова СОУ „Кирил и Методиј“ Неготино 56
50 Фроска Николова ПСУ „Јахја Кемал“ Струмица 53
51 Марко Коевски ПСУ „Јахја Кемал“ Бутел 52

СРЕДНИ СТРУЧНИ УЧИЛИШТА

рб. Име Презиме училиште место бодови
1 Мирко Додевски Таки Даскало Битола 23
2 Александар Долевски Јане Сандански Битола 20
3 Ивона  Чочкова Јовче Тесличков Велес 19
4 Димитрија Бошковски Гостивар Гостивар 15
5 Викторија  Трајкова Коле Неделковски Велес 14
6 Стефан  Бошковски Владо Тасевски Скопје 10
7 Стојче Наунов Ѓошо Викентиев Кочани 9
8 Ирена  Филиповска Ѓошо Викентиев Кочани 8