РЕЗУЛТАТИ ОД ДРЖАВНИОТ НАТПРЕВАР ПО ГЕОГРАФИЈА ЗА ОСНОВНО ОБРАЗОВАНИЕ 2016 ГОДИНА

Конечна листа на пласман на ученици, корегирана по поднесени и разгледани приговори.

 

ОСНОВНИ УЧИЛИШТА

 

Ред. Бр.

Име и презиме

Училиште

Место

Ментор

Бод.

1.

Ана Крстевска

Вера Циривири

Карпош

Ленка Ѓоргоска

97 прво место

2.

Ангела Ефтимовска

Св. Климент Охридски

Делчево

Горан Димитровски

96 второ место

3.

Мери Димитриевска

Кочо Рацин

Куманово

Зоран Јаневски

94 трето место

9.

Деспина Трифунова

Кочо Рацин

Виница

Емилија Наумова

94 трето место

4.

Катерина Смилеска

Св. Климент Охридски

Битола

Бранко Стојаноски

93 прва награда

5.

Атанас Спасевски

Христо Узунов

Охрид

Зоран Митановски

93 прва награда

6.

Тамара Личоска

Васил Главинов

Велес

Ленче Петрушеска

93 прва награда

7.

Маринела Петковска

Кочо Рацин

Куманово

Зоран Јаневски

93 прва награда

8.

Бисера Каевска

Живко Брајковски

Бутел

Санија Качар

93 прва награда

10.

Ивона Трајкоска

Св. Климент Охридски

Скопје

Снежана Зафировска

91.5 прва награда

11.

Горан Кичееец

Григор Прличев

Охрид

Петре Тасевски

91 прва награда

12.

Теодора Поповиќ

Јан Амос Коменски

Карпош

Сузана Јакимовска

91 прва награда

13.

Ева Миленкова

Кирил И Методиј

Свети Николе

Маријана Михајлова

90 прва награда

15.

Никола Пауновски

Никола Карев

Пробиштип

Иванче Стојковски

90 прва награда

16.

Лука Грашкоски

Христијан Тодоровски Карпош

Скопје

Билјана Гичевски

89 втора награда

17.

Мила Младеновска

Тали Зордулис

Куманово

Сузана Николиќ

89 втора награда

18.

Марио Илиевски

Крстив П Мисирков

Битола

Пецо Димовски

89 втора награда

19.

Ана Славевска

Васил Главинов

Велес

Ленче

89 втора награда

20.

Бојана Спасовска

Јоаким Крчовски

Крива Паланка

Добринка Митровска

89 втора награда

21.

Софија Китановска

Јоаким Крчовски

Крива Паланка

Добринка Митровска

89 втора награда

22.

Мила Јанева

Браќа Миладиновци

Куманово

Соња Костадиновска

89 втора награда

23.

Игор Стојков

Тодор Јанев

Чашка

Македонка Ордеска

89 втора награда

24.

Кристијан Глигороски

Браќа Миладиновци

Струга

Лилјана

88 втора награда

25.

Филип Петковски

Васил Главинов

Велес

Никола Божиков

88 втора награда

26.

Анастасија Натева

Елпида Караманди

Битола

Душко Швиѓир

88 втора награда

27.

Моника Илијева

Гоце Делчев

Свети Никола

Тони Цветковски

88 втора награда

28.

Оливер Куновски

Петар Поп Арсов

Карпош

Маргарита Богоевска

88 втора награда

29.

Ангела Блажевска

Гоце Делчев

Аеродром

Сузана Божинова

88 втора награда

30.

Андреј Николиќ

Јан Амос Коменски

Скопје

Сузана Јакимовска

88 втора награда

31.

Нела Николовска

Св. Кирил И Методиј

Македонска Каменица

Сања Јовановска

87 втора награда

32.

Милан Велиновски

Христијан Тодоровски Карпош

Старо Нагоричани

Ленче Давидовска

87 втора награда

33.

Иван Стојчев

Димитар Влахов

Штип

Славица Мишева

87 втора награда

34.

Кристина Конева

Вера Циривири Трена

Скопје

Ленка Ѓоргоска

87 втора награда

35.

Ивана Дончевска

Св. Кирил И Методиј

Македонска Каменица

Данка Стаменковска

87 втора награда

36.

Ева Ристевска

Коле Канински

Битола

Методиј Богоески

86.5 втора награда

37.

Тамара Трајчова

Малина Попиванова

Кочани

Драги Рашков

86 втора награда

38.

Драгана Ризова

Климент Охридски

Гевгелија

Аница Андоновска

86 втора награда

39.

Тамара Ивановска

ТолиЗурдулис

Куманово

Сузана Николиќ

85 втора награда

40.

Кристина Ваневска

Кирил И Методиј

Свети Николе

Маријана Михајлова

85 втора награда

41.

Драгана Антиќ

Стојан Бурчевски

Велес

Трајче Недев

85 втора награда

42.

Мартин Торнески

Елпида Карамандли

Битола

Душко Швиѓир

85 втора награда

43.

Виктор Блаќевски

Св. Климент Охридски

Охрид

Нине Симоновска

85 втора награда

44.

Ема Христовска

Вера Јоциќ

Гази Баба

Драган Димитровски

85 втора награда

45.

Моника Спасиќ

Браќа Миладиновци

Куманово

Сања Костадиновска

84.5 трета награда

14.

Иван Рашков

Сандо Масев

Струмица

Ристо Грчев

84 трета награда

46.

Кристина Наумоска

РампоЛевката

Прилеп

Даница Кирилова

84 трета награда

47.

Викторија Костовска

Св. Наум Охридски

Охрид

Билјана Колоска

84 трета награда

48.

Елена Шулеска

Коле Канински

Битола

Методи Богоески

83.5 трета награда

49.

Адријана Ајазова

Св. Климент Охридски

Битола

Бранко Стојановски

83.5 трета награда

50.

Викторија Ѓеорѓиева

Димката Ангелов Габерот

Кавадарци

Андријана Апостолова

83.5 трета награда

51.

Анита Симова

Никола Парапунов

Виница

Емилија Наумова

83 трета награда

52.

Емилија Кацелиновска

Ванчо Николески

Охрид

Татијана Пуцоска

83 трета награда

53.

Јорданчо Ѓорѓиоски

Кире Гаврилоски Јане

Прилеп

Маријана Петреска

83 трета награда

54.

Стево Скакарски

Св. Климент Охридски

Делчево

Ѓорѓи Багевски

82 трета награда

55.

Ангел Ангеловски

Христијан Тодоровски Карпош

Старо Нагоричане

Магдалена Миленковска

82 трета награда

56.

Мартин Димитровски

Христијан Тодоровски Карпош

Карпош

Билјана Гичевски

82 трета награда

57.

Крсте Ѓеорѓиев

Гоце Делчев

Неготино

Ристе Стојчев

82 трета награда

58.

МарцоГеогриоДелисо

Јахја Кемал

Карпош

Јована Димовска

81.5 трета награда

59.

Мартина Петковска

Ацо Шопов

Скопје

Виолета Тодоровска

81 трета награда

60.

Тамара Анѓелкоска

Св. Климент Охридски

Македонски Брод

Милован Масески

81 трета награда

61.

Теодора Стоилоска

Св. Кирил И Методиј

Македонска Каменица

Данка Стаменковска

81 трета награда

62.

Љупка Науноска

Гоце Делчев

Свети Николе

Тони

81 трета награда

63.

Катерина Димковска

Кочо Рацин

Куманово

Афродита Петрушевиќ

81 трета награда

64.

Ангел Цветковски

Љубен Лапе

Аеродром

Елизабета Нунчевска

81 трета награда

65.

Ангела Трајановска

Живко Брајковски

Скопје

Санија Качар

80.5 трета награда

66.

Христијан Петровски

Гоце Делчев

Демир Хисар

Тони Гештакоски

80 трета награда

67.

Ивона  Трпеска

Браќа Миладиновци

Куманово

Валентина Митевска

80 трета награда

68.

Петар Илоски

Дебарца

Дебарца

Билјана Силјаноска

80 трета награда

69.

Кристијан Пановски

Тодор Јанев

Чашка

Македонка Ордевска

80 трета награда

70.

Вања Анѓеловиќ

Браќа Миладиновци

Куманово

Валентина Митевска

80 трета награда

71.

Валерија Стојановска

Св. Кирил И Методиј

Македонска Каменица

Данка Стаменковска

79

72.

Елена Митева

Крсте Петков Мисирков

Радовиш

Румена Ѓеорѓиева

79

73.

Ангелина Несторова

Владо Кантарџиев

Гевгелија

Ѓорѓе Шаренков

79

74.

Васко Костески

Коле Канински

Битола

Методи Богоески

78.5

75.

Елена Митревска

Ванчо Китанов

Пехчево

Николина Каракашова

78

76.

Теона Ацеска

Блаже Коневски

Прилеп

Спасе Мирчески

78

77.

Ангела Ефтимова

Григор Прличев

Охрид

Петре Тасески

78

78.

Филип Марковски

Тодор Ангелевски

Битола

Лилјана Наумовска

78

79.

Луна Јанчевска

Христијан Тодоровски Карпош

Скопје

Билјана Гичевски

77.5

80.

ИлинШавревски

Јосип Броз Тито

Струга

Благоја Шајноски

77

81.

Бојана Трнковска

Никола Петров Русински

Берово

Зора Буровска

77

82.

Пане Бадев

Тошо Велков

Кавадарци

Камелија Колева

77

83.

Петар Трајковски

Кочо Рацин

Куманово

Зоран Јаневски

76.5

84.

Ана Јовеска

Кочо Рацин

Прилеп

Викторија Спиркоска

76

85.

Оливер Иванов

Кочо Рацин

Кратово

Даниела Пешева

76

86.

Наум Митевски

Илинден

Крива Паланка

Оливер Ѓеорѓиевски

76

87.

Денис Блажевски

Кирил И Методиј

Пробиштип

Александар Николовски

76

88.

Петар Димов

Кире Гавриловски Јане

Прилеп

Маријана Петлеска

76

89.

Ана Каранфилова

Ванчо Прќе

Штип

Панче Ристов

75

90.

Ева Поп Панева

Ванчо Прке

Штип

Панче Ристов

75

91.

Емилија Соклевска

Климент Охридски

Битола

Бранко Стојановски

75

92.

Марија Карбеска

РампоЛевката

Прилеп

Даница Кирилова

75

93.

Сара Мирчевска

РампоЛевката

Прилеп

Даница Кирилова

75

94.

Марија Спасовска

Ристо Крле

Илинден

Јасмина Тодоровска

75

95.

ИдрисАјози

Јосип Броз Тито

Маврово Ростуше

Анес Ахмети

74.5

96.

Јован Тодососки

Браќа Миладиновци

Пробиштип

Александар Николов

74

97.

Вероника Беличовска

Кочо Рацин

Прилеп

Викторија Спиркоска

74

98.

Бојана Панковска

Крум Тошев

Гази Баба

Анета Серафимова Николовска

74

99.

Катерина Попоска

Јосип Броз Тито

Струга

Благоја Шајноски

74

100.

Миа Младеновска

Мирче Ацев

Ѓорче Петров

 

74

101.

Никола Младеновски

Кочо Рацин

Куманово

Славица Никоиќ

73

102.

Вероника Александрова

Васил Главинов

Велес

Никола Божиков

72.5

103.

Мартина Велковиќ

Пере Тошев

Росоман

Марија Печевска

72.5

104.

Мевлуда Селими

Блаже Коневски

Маврово Ростуше

Медат Арслани

72

105.

Никола Србиновски

Гоце Делчев

Демир Хисар

Тони Гештаковски

72

106.

Вики Каравешова

Тодор Ангелевски

Битола

Лилјана Наумовска

71.5

107.

Бојана Стојанова

Гоце Делчев

Виница

Здравко Георгиев

71

108.

Алма Исеини

Ѓорѓија Пулевски

Маврово- Ростуше

Исмет Абдули

71

109.

Ана Плетварец

Климент Охридски

Прилеп

Зоран Сребреноски

71

110.

Анастасија Стојчева

Стојан Бурчевски

Велес

Трајче Недев

70

111.

Кристина Крстева

Крсте Петков Мисирков

Радовиш

Румена Ѓорѓиева

70

112.

Елена Величковска

Илинден

Крива Паланка

Елеонора Стојчевска

70

113.

Јована Панова

Димо Хаџи Димов

Карпош

Михаела Ѓорѓиоска

70

114.

Ирена Жежова

Тошо Арсов

Штип

Трајче

70

115.

Давид Галапчев

Јан Амос Коменски

Скопје

Сузана Јакимовска

70

116.

Камелија Кацарска

Дедо Иљо Малешевски

Берово

Јованчо Постоловски

70

117.

Атиџе Рамадани

Блаже Коневски

Скудриње

Медат Арслани

69

118.

Викторија Ангелеска

Блаже Конески

Прилеп

Симона Димитровска

69

119.

Бојана Николовска

Мирче Ацев

Ѓорче Петров

Сунчица М.

69

120.

Андреј Данаилов

Св. Кирил И Методиј

Велес

Олива Пановска

68

121.

Дејан Ристевски

Вера Јоциќ

Гази Баба

Драган Димитровски

67.5

122.

Стефан Видановски

Гоце Делчев

Демир Хисар

Тони Гештакоски

67

123.

Анастасија Донева

Малина Попиванова

Кочани

Драги Рашков

67

124.

Марија Николовска

Крсте Мисирков

Гази Баба

Анета Чаковска

67

125.

СетафанијаЃеринска

Дедо Иљо Малешевски

Берово

Валентина Петревска

67

126.

Викторија Тилевска

МанушТурновски

Ново Село

Васил Димитриев

67

127.

Борче Златановски

М.М. Брицо

Лозово

Радослав Тимовски

66.5

128.

Јован Ѓорѓески

Единство

Гостивар

Даме Топузовски

66

129.

Александар Иванов

Даме Груев

Свети Николе

Татјана Трајчева

65.5

130.

Анастасија Василева

Св Климент Охридски

Охрид

Нине Симоновска

65

131.

Димитар Балески

Живко Чинго

Охрид

Живко Богојевски

65

132.

Кристина Рашкоска

Ванчо Николески

Охрид

Татијана Пуцоска

65

133.

ВајдаМемишовска

Мурат Лабуништи

Струга

Вахид Кадриески

64

134.

Емилија Дукоска

Даме Груев

Битола

Татјана Бунарџиевска

62

135.

Андријана Јовевска

Гоце Делчев

Илинден

Сузана Цимевска

61.5

136.

Магдалена Јакимовска

Гоце Делчев

Илинден

Сузана Цимевска

61.5

137.

Симона Тоневска

Кочо Рацин

Кратово

Даниела Пешева

61

138.

Ивона Ангеловска

Гоце Делчев

Илинден

Сузана Цимевска

59.5

139.

Мартина Димоска

Св. Климент Охридски

Македонски Брод

Милован Масески

59

140.

Јован Јанков

Димитар Влахов

Штип

Славица Мишева

58

141.

Зорица Дрвошанова

Даме Груев

Куклиш. Струмица

Благородна Јанева

57

142.

Александра Начевска

Мите Богоевски

Ресен

Владо Масалковски

57

143.

Наталија Ристова

Кирил И Методиј

Радовиш

Драган Ристов

56

144.

Марија Наковска

Ванчо Прќе

Штип

Панче Ристов

56

145.

Кристијан Митров

Климент Охридски

Гевгелија

Аница Андоновска

56

146.

Маринела Стојановска

Гоце Делчев

Свети Николе

Тони Цветков

55

147.

Ангела Павловска

Мите Богоевски

Ресен

Владо Мисалковски

52

148.

Александар Бајлозов

Јосип Броз Тито

Валандово

Никола Кованцалиев

51

149.

Анастасија Буревска

Гоце Делчев

Гостивар

Живко Богоевски

51

150.

Тони Мишковски

Никола Петров Русински

Берово

Зора Буровска

51

151.

Стефан Штерјов

Јосип Броз Тито

Валандово

Тања ТунгеловаКимова

49.5

152.

Мартин Бабаноски

Мите Богоески

Ресен

Владо Мисалкоски

45

153.

Кристина Јованова

Кочо Рацин

Кратово

Даниела Пешева

45

154.

Даниела Јовановска

Врапчиште

Врапчиште

Никола Трпески

39

155.

Магдалена Крстеска

Св. Климент Охридски

Македонски Брод

Коце Богданоски

38

 

Средни Гимназиски Училишта

Конечна ранг листа по поднесени и разгледани приговори.

р.бр.

Име и Презиме

Училиште

Ментор

Бодови

Место

1

Христијан Стомнароски

Мирче Ацев-Прилеп

Виолета Проскоска-Велковска

91

1 место

2

Цветанка Солакова

Јосиф Јосифовски-Гевгелија

Блашка Чугунска

89

2 место

3

Драгана Коцевска

Петта приватна гимназија-Скопје

Пане Перуновски

89

2 место

4

Васил Митревски

Добри Даскалов-Кавадарци

Фердинанд Чејков

88

3 место

5

Емилија Илиевска

Јосип Броз Тито-Битола

Љупчо Долевски

87

втора награда

6

Ана Димоска

Мирче Ацев-Прилеп

Виолета Проскоска-Велковска

86

втора награда

7

Петар Пејовски

Јосип Броз Тито-Битола

Мите Ристов

83

трета награда

8

Исидора Стевановска

Мирче Ацев-Прилеп

Виолета П. Велкоска

83

трета награда

9

Ангела Здравковска

Петта приватна гимназија-Скопје

Пане Перуновски

81.5

трета награда

10

Клементина Соколоска

Миле Јаневски-Џингер-Мак. Каменица

Снежа Велкова

80

трета награда

11

Стефан Ангеловски

Гоце Делчев-Куманово

Срѓан Стојмановски

80

трета награда

12

Марија Апостолова

Наум Наумовски Борче-Пробиштип

Стамен Јовановски

73

13

Марија Танеска

Маврово и Ростуше

Медат Арслани

73

14

Анастасија Михаловска

Никола Карев-Скопје

Лилјана Војневска

73

15

Анита Стошевска

Гоце Делчев-Куманово

Срѓан Стојмановски

72.5

16

Елена Костовска

Никола Карев

Емилија Трајковска

71

17

Ангелина Станојковиќ

Раде Јовчевски-Корчагин-Скопје

Цвета Ѓеоргиевска

70

18

Дарко Папалазов

Јосиф Јосифовски-Гевгелија

Блашка Чугунска

70

19

Бобан Таневски

Гоце Делчев-Куманово

Емилија Трајковска

70

20

Викторија Мијалчева

Наум Наумовски Борче-Пробиштип

Стамен Јовановски

68

21

Тоше Тодоров

Гоце Делчев-Валандово

Тања Тунгелова-Кимова

67

22

Симона Блажевска

Наум Наумовски Борче-Пробиштип

Стамен Јовановски

64

23

Сара Богеска

Свети Наум Охридски-Македонски Брод

Гоце Бошкоски

64

24

Марија Нунева

Кочо Рацин-Свети Николе

Оливера Лазева Митрева

64

25

Катерина Глигороска

Ѓорги Димитров-Скопје

Лилјана Војневска

63

26

Вера Трајковска

Раде Јовчевски-Корчагин-Скопје

Цвета Ѓеоргиевска

62

27

Јована Темелковска

Гимназија Гоце Делчев

Емилија Трајковска

61

28

Антонио Зафиров

Наум Наумовски Борче-Пробиштип

Стамен Јовановски

61

29

Владислав Ристоски

Ванчо Прке-Виница

Виолета Алексова

59

30

Елена Трпковска

Гоце Делчев-Куманово

Емилија Трајковска

59

31

Давид Коцевски

Наум Наумовски Борче-Пробиштип

Стамен Јовановски

58

32

Ана Марија Трнковска

Јахија Кемал-Струмица

Елизабета Карадаковска-Георгиева

58

33

Даринка Костадинова

Добри Даскалов-Кавадарци

Фердинанд Чејков

57

34

Ангела Стојковска

Никола Карев-Скопје

Лилјана Војневска

56

35

Џоко Кимов

Гоце Делчев-Валандово

Тања Тунгелова-Кимова

53

36

Александра Ѓоргиевска

Никола Карев-Скопје

Лилјана Војневска

52

37

Андреј Трајчевски

Раде Јовчевски-Корчагин-Скопје

Цвета Ѓеоргиевска

51.5

38

Мила Славковиќ

Петта приватна гимназија-Скопје

Пане Перуновски

51

39

Ангела Чејкова

Кочо Рацин-Велес

Славица Спасевска

51

40

Ели Ханџиска

Ацо Русковски-Берово

Стојан Стојменов

50

41

Слободан Доксимовски

Никола Карев-Скопје

Лилјана Војневска

50

42

Анџела Веселиновиќ

Јосиф Јосифовски-Гевгелија

Блашка Чугунска

49

43

Марија Николовска

Методиј Митовски-Брицо - Делчево

Сребрен Георгиевски

46

44

Јосиф Анушев

Коста Сусинов-Радовиш

Ленче Јованова

46

45

Дарко Колоски

Др. Ибрахим Темо-Струга

Гордана Чакаревска

46

46

Марија Аждерска

Ацо Русковски-Берово

Стојан Стојменов

45

47

Ана Марија Спасовска

Ѓорги Димитров-Скопје

Лилјана Војневска

44

48

Филип Узунов

Др. Ибрахим Темо-Струга

Гордана Чакаревска

44

49

Бојана Захариева

Методиј Митовски-Брицо - Делчево

Сребрен Георгиевски

44

50

Ѓоре Николов

Кочо Рацин-Велес

Славица Спасевска

44

51

Марија Маџоска

Ѓорче Петров-Крива Паланка

Виолета Витковска

43

52

Елеонора Николовска

Ѓорче Петров-Крива Паланка

Гордан Стојановски

43

53

Наташа Стојкоска

Свети Наум Охридски-Македонски Брод

Гоце Бошкоски

42

54

Марко Гилевски

Јосип Броз Тито-Скопје

Коле Павлов

41.5

55

Нина Павловска

Ацо Русковски-Берово

Стојан Стојменов

41

56

Александра Милошевска

Др. Ибрахим Темо-Струга

Гордана Чакаревска

41

57

Сања Симјаноска

Свети Наум Охридски-Македонски Брод

Гоце Бошкоски

41

58

Анеса Адеми

Маврово и Ростуше

Медат Арслани

38

59

Никола Трајков

Кочо Рацин-Свети Николе

Оливера Лазева Митрева

36

60

Наталија Стојановска

Ѓорче Петров-Крива Паланка

Гордан Стојановски

36

61

Вебије Иметовска

Здравско Чолковски

Ланче Абазовски

35

62

Тара Димитроска

Миле Јаневски-Џингер-Мак. Каменица

Снежана Велкова

35

63

Габриела Немковска

Крсте Петков Мисирков-Демир Хисар

Сашо Вренцоски

34

64

Ангел Котевски

Крсте Петков Мисирков-Демир Хисар

Сашо Вренцоски

32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Средни Стручни Училишта

р.бр.

Име и Презиме

Училиште

Ментор

Бодови

Место

1

Верица Гелевска

Јане Сандански-Битола

Мите Ристов

89

1

2

Александар Николовски

Владо Тасевски-Скопје

Борис Василевски

89

1

3

Татјана Давидовска

Лазар Танев-Скопје

Слаѓана Трпковска

76.5

2

4

Златко Велиновски

Владо Тасевски-Скопје

Борис Василевски

75.5

3

5

Даниел Колевски

Владо Тасевски-Скопје

Борис Василевски

75

6

Петар Царев

Коле Неделковски

Весна Бабуњова Стаменскова

63

7

Љупчо Илиев

Богданци

Иван Ванов

55

8

Филип Кнапиќ

Јовче Тесличков

Методија Бузалковски-Велес

44

9

Игор Додевски

Таки Даскало

Тања

10

 

Конечна листа на пласман на ученици од средните стручни училишта  корегирана по поднесени и разгледани приговори.

 

Проф. д-р Билјана Апостоловска Тошевска

Претседател на Македонско географско друштво